Su soğutma grubunuzun bakımını nasıl yapacağınızı biliyor musunuz?

March 24, 2023
hakkında en son şirket haberleri Su soğutma grubunuzun bakımını nasıl yapacağınızı biliyor musunuz?

Genellikle "lazer su deposu" olarak adlandırılan soğutucu, yalnızca lazer kaynağını soğutmak için kullanılmaz, aynı zamanda lazer kesim/kaynak/temizleme kafasının soğutma sistemi olarak da işlev görür.

Aşağıda, su soğutma grubu ile ilgili çalışma prensibi, günlük bakım ve önlemler bilgileri yer almaktadır.

01Lazer ekipmanı neden bir soğutucuya ihtiyaç duyar?

Lazer cihazlarının temel çalışma prensibi elektrik enerjisini ışık enerjisine dönüştürmektir., dönüşüm %100 olmadığı için elektrik enerjisinin bir kısmı ışık enerjisine dönüşürken diğer kısmı ısı enerjisine dönüşür;ayrıca, ekipmanın çalışması ve metalin sürtünmesi de lazer kaynak/kesim/temizleme kafasının çok fazla ısı üretmesine neden olacaktır.

Isı enerjisi lazer ve kaynak/kesme/temizleme kafasının içinde kalır ve bu en azından işleme etkisini etkileyebilir veya en kötü ihtimalle dahili bileşenlere zarar verebilir.Herkes lazerlerin ve kaynak/kesim/temizleme kafalarının maliyetinin yüksek olduğunu ve hasar sonrası onarım ve değiştirmenin de çok pahalı olduğunu bilir.Öyleyse,su soğutmanın kullanılması, ekipmanın kayıp oranını azaltabilir ve bakım maliyetlerini azaltabilir.

02Soğutucu nasıl çalışır?

Su soğutucu, sabit sıcaklık, sabit akış ve sabit basınç sağlayabilen bir soğutma suyu cihazıdır.Su soğutma grupları iki türe ayrılır: hava soğutmalı soğutma grupları ve su tipi soğutma grupları.Lazer işlemede su tipi soğutucular yaygındır.Makine aynı zamanda bu makalede ele alınacak modeldir.Yaygın lazer ekipmanı soğutucuları, sabit sıcaklıkta iki soğutma ortamı sağlayabilir, biri lazeri soğutmak için düşük sıcaklıkta soğutma sıvısı kullanır ve diğeri kaynak/kesme/temizleme kafasını soğutmak için normal sıcaklıkta soğutma sıvısı kullanır.

Su soğutucunun şematik diyagramı

 

Soğutucu, elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmektir,aşırı ısıtılmış buharı yüksek sıcaklıkta ve yüksek basınçlı gaza sıkıştırmak için dahili kompresörünü kullanın, ardından kondansatöre boşaltın ve yüksek basınçlı sıvıya dönüştürün ve ardından kısma cihazından (genleşme valfi veya kılcal) basınç boşaltma ve son olarak düşük sıcaklıkta ve düşük basınçlı aşırı soğutulmuş bir sıvı haline gelir, daha sonra buharlaşmak ve aşırı ısıtılmış buhar olmak için ısıyı emmek için buharlaştırıcıya girer ve ardından soğutma işlevini gerçekleştirmek için bir sonraki döngüye girmek üzere kompresöre geri döner.

 

03Soğutucunun günlük bakımını nasıl yapabiliriz?

Birincisi rutin muayenedir.İki haftada bir, soğutucunun su seviyesinin gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol edin ve ayda bir kez su soğutucunun su kalitesinin değişip değişmediğini (renk, koku, safsızlıklar vb.) kontrol edin.İkincisi, düzenli değiştirme ve temizlemedir, aşağıdaki değiştirme ve temizleme döngüsüne başvurabilirsiniz.

Filtre temizleme döngüsü:su kalitesine göre haftada bir kez filtrenin tıkalı olup olmadığını kontrol edin (lazer su giriş filtresi, su soğutucu filtresi), lazer su giriş filtresi lazer su girişi Y şeklindeki ağızdadır.

Lazer su giriş filtresi

Su soğutucu filtresini çıkarın

Toz filtresi temizleme döngüsü ve temizleme adımları:Toz filtresi, su soğutucunun her iki tarafındadır ve toz filtresinin çıkarılması kolaydır.Çok fazla toz olduğunda temizleme sıklığı artırılabilir.Toz perdesini çıkarın ve toz perdesindeki tozu temizlemek için hava püskürtme tabancası kullanın.Yağlı kirler için lütfen nötr bir deterjanla temizleyin.Toz süzgecini yeniden takmadan önce durulayın ve kurulayın.

Soğutucu Toz Filtresi

Filtre elemanı değiştirme döngüsü:Su soğutucunun filtre elemanının kirli olup olmadığını kontrol edin ve su soğutucunun filtre elemanının en fazla altı ayda bir değiştirilmesi gerekir (gerçek modele göre, bazılarında filtre elemanı yoktur).

Soğutma suyu değiştirme döngüsü:soğutma suyunu su kalitesine göre değiştirin ve soğutma suyunun en fazla 3 ayda bir değiştirilmesi gerekir.Su soğutma grubunun su deposu sızdırmaz değildir.Tozlu ortama uzun süre maruz kalma, toz, metal talaşları ve bakteriler soğuk suya girerek suyun bozulmasına neden olur ve lazer su yolunun iç duvarına yapışan çözünmez su maddeleri üretir, böylece su yolunu tıkar ve su akışına neden olur.Soğutma etkisini azaltır.Böyle bir durumda, bozulan tüm soğutma suyunu zamanında boşaltın ve yeni soğutma suyuyla değiştirin.

Kirlenmiş filtreler, filtre elemanları ve lazer su yolları

 

04Doğru soğutma suyu nasıl seçilir?

Soğutma suyu seçerdamıtılmış su ve deiyonize su.NedeniBu iki tür suyu seçmenin nedeni, damıtılmış su veya deiyonize suyun sirkülasyonlu ısıtma işlemi sırasında kireç üretmesinin kolay olmamasıdır.Şişelenmiş saf su ve musluk suyu kullanmak kesinlikle yasaktır.

Distile ve deiyonize su

 

05Soğutma suyu nasıl değiştirilir?

Soğutma suyunu değiştirme prosedürü

1. Ekipman güç kaynağı ile su soğutucu güç kaynağının bağlantısını kesin.

2. Su soğutucu ve lazerdeki suyu boşaltın, su tankını temizleyin ve suyu boşaltın.

3. Su filtresini ve su soğutucunun filtre elemanını (bazı su soğutucularda filtre elemanı yoktur, özel koşullar için lütfen su soğutucu üreticisine danışın) ve lazer su girişinin filtresini temizleyin.

4. Filtre süzgecini ve filtre elemanını takın.

5. Standart sıvı seviyesine ulaşmak için su soğutucuya damıtılmış su enjekte edin.

6. Suyu sirküle etmek için su soğutucuyu açın, su soğutucunun sıvı seviyesi göstergesini kontrol edin ve sıvı seviyesi düşerse damıtılmış su ekleyin.Not: Bakteri ve yosun oluşumunu önlemek için soğutma suyuna %10 alkol eklenebilir.

 

06Chiller'in günlük bakımında özel dikkat gerektiren başka neler var?

Ortam sıcaklığı 0 derece veya altında olduğunda,kullanıcıların lazerin soğutma suyuna antifriz eklemesi önerilir.Antifriz ilave edildikten sonra soğutma suyunun donmaması için suyun donma noktası düşürülebilir.

Antifriz uzun süre kullanılamaz:herhangi bir antifriz tamamen plazma suyunun yerini alamaz ve antifriz belirli bir zayıf korozyona sahiptir ve yalnızca kısa bir süre için kullanılabilir.Uzun süreli kullanım, lazer ve kesme kafası optiğine zarar vererek gereksiz kayıplara neden olur.Kıştan sonra boru hattı, özellikle su soğutucunun filtre ekranı, lazer su girişinin filtre elemanı ve filtre elemanı olmak üzere damıtılmış veya deiyonize su ile temizlenmeli ve soğutma sıvısı olarak damıtılmış su veya deiyonize su kullanılmalıdır. .

Makine uzun süre kapalı kalırsa,Bahar Şenliği kapanışı gibi veya lazer nakledilmeden önce, soğutma takımındaki soğutma suyu boşaltılmalı ve dahili buzlanmayı veya su sızıntısını önlemek için lazer ve soğutma grubu da dahil olmak üzere ekipmandaki kalan su basınçlı hava ile dışarı atılmalıdır. cihaz hasarına neden olmaktan.

Soğutu